Hassas ciltler için makyaj ipuçları
Güzellik Bakım

Hassas ciltler için makyaj 7 ipuçu

Görüntüleme: 180Görüntüleme: 181
Okuma süresi:5 Dakika

Hassas ciltler için makyaj yapmak çoğu zaman büyük bir problem haline gelebilir. İşte hassas ciltleri makyaja hazırlayacak ipuçları.

Hassas cildiniz varsa göz önünde bulundurmanız gereken önemli makyaj ipuçları
Hassas cildin makyajla eğlenmene engel olmasına izin vermeyin.

Sulu gözlerden ani kırılmalara kadar makyaj hassas cilde pek çok sorun getirebilir.

Makyajınızı bozmamak ve en önemlisi cildinize zarar vermemek için bir dermatolog ve bir makyaj sanatçısından en iyi tavsiyelerini vermelerini istedik.

Hassas ciltler için makyaj ipuçları

Binlerce yıldır erkekler ve kadınlar makyajı doğal güzelliklerini geliştirmek veya görünümlerini daha çekici hale getirmek için kullandılar. Hassas ciltler için makyaj, gençliği artırmak ve yaşlanma ve sivilceyle savaşmak için eklenen tahriş edici bileşenlerin artması nedeniyle birkaç yıl öncesine kıyasla talep görmektedir. Bu artan talebin bir sonucu olarak kozmetik ve cilt bakımı şirketleri, yaşlanmayı geciktirme veya akne gibi belirli ihtiyaçlara odaklanarak ürün serilerini genişletti. Ne yazık ki, rekabeti sürdürmek için, daha fazla ürün, hassasiyete yol açabilecek bazı sert bileşenleri (kimyasal veya doğal) içerebilen yeni formüller anlamına gelir. Özellikle sert ürünler sık ​​kullanıldığında, cildiniz kızarıklık şeklinde parlayabilir ve içeriği alerjen olarak algılayabilir (alerjik reaksiyona neden olur). Kullandığınız makyajın cildinizi tahriş ettiğini fark ederseniz.

Makyaj yapmadan önce cildinizi hazırlayın

Hassas bir cildiniz varsa, cildinizi takip edecek makyaj ürünleri için hazırlamanıza yardımcı olacak kapsamlı bir cilt bakım rutini ile başlamak gerçekten önemlidir. Hassas cilt tipiniz için özel olarak formüle edilmiş ve süper nazik ürünler kullanmayı unutmayın. Cildinizi iyice temizleyerek, tonlayarak ve ardından hafif bir nemlendirici sürerek başlayın. İyi bir nemlendirici cildinizin sağlıklı görünmesini ve hissetmesini sağlar ve ayrıca kuruluğu ve su kaybını önler.

Cildinizi düzgün bir şekilde hazırlayın

Cildi hazırlarken sabun bazlı ürünlerden kaçının. Ek olarak, büzücü dokular tahrişe neden olabileceğinden sert tonerlerden kaçının.

Temizledikten sonra soğuk su bezi uygulaması cildi nemlendirmeye hazırlarken serinletecektir.

‘Son olarak, cildin temizliğini takiben cildi nemlendirecek ve tutacak yatıştırıcı bir doku kullanın.

Kokulu ürünlerden kaçının

Hassas cilt genellikle parfümlü veya kokulu makyaj ürünlerine kötü tepki verebilir. Parfüm alerjileri, hassas cilde sahip kişilerde yaygındır ve kızarıklık, tahriş ve kızarıklıklara neden olabilir.

“Kokusuz fondöten ve krem ​​ürünleri seçmek, egzama gibi durumların alevlenmesi veya alevlenme riskini azaltır.”

Temizliğe önem verin

Makyaj malzemelerinizin temizliğine önem verin. Kullandığınız fırça ve diğer aplikatörlerin düzenli temizlediğinden ve kirlerden arındırdığınızdan emin olun.

Temizliğe önem verin
Temizliğe önem verin

Her Yaşta Mükemmel Makyaj Temelleri

  • Kendinizi rahat hissettiren bir kozmetik stil seçin. Komşu kızı tipindeyseniz, Hollywood yıldızı gibi makyaj yapmak istemeyebilirsiniz.
  • Hangi kıyafetleri giydiğinizi ve vesilesiyle iltifat etmek için makyaj yapın.
  • Tahriş edici bileşenlere sahip olmayacağına güvendiğiniz markaları satın alın, koku veya bitki özleri ve uçucu yağlar içerenlerden kaçının. Sentetik boya ve koku içermeyen hassas ciltler için formüle edilmiş hipoalerjenik makyajı seçin .
  • Gözenekleri kapatmak için gece yüzünüzü nazik bir temizleyiciyle ve ardından alkolsüz bir tonerle temizlemeyi unutmayın .
  • Makyajınızı uygulamadan önce nemlendirici kullanmanız şart. Antioksidan ve saf shea yağı içeren yumuşak bir gündüz kremi seçin, gözenekleri tıkamaz ve hipoalerjeniktir.

Cildinizi makyaja hazırlayın

Cildinizin hassasiyetine uygun kremler ile cildinizi nemlendirerek makyaj öncesi hem ürünlerin yan etkilerinden koruyun hem de cildinizi makyaja hazırlayın.

Cildinizi makyaja hazırlayın
Cildinizi makyaja hazırlayın

Kozmetik ve Cilt Bakımında Bitkisellerden Kaçının

Çoğu insan, doğal içeriklerin sizin için iyi olduğunu düşünür ve ne kadar çok olursa o kadar iyidir. Bu, doğal ürün endüstrisinin başlattığı bir efsanedir. Botanik aslında potansiyel yan etkileri olan ilaçlardır. Botaniklerin ve bitkilerin yan etkilerini kontrol etmek için iyi bir web sitesi Medline Plus’tır. İlaçlar ve Takviyeler bölümünde herhangi bir bitkiye bakabilirsiniz. Güvenli kimyasallar daha iyi bir seçimdir. Kar amacı gütmeyen tüketici örgütü Environmental Working Group, ürünlerin güvenliğini marka ve içeriğe göre kontrol etmek için Skin Deep adında iyi bir web sitesine sahiptir.

Çoğu kozmetik ürünün son kullanma tarihi yoktur ve bu nedenle insanlar çok uzun süre dayanabileceklerini düşünürler. Durum bu değil. Ürünlerde mikroplar birikebilir.

  • Kozmetik fırçaları düzenli olarak sabunlu su ile yıkamalısınız.
  • Çoğu kozmetik ürünü bir yıl içinde atın.
  • Kozmetik süngerleri temizleyin ve yıpranmış göründüğünde atın.

Ürünleri her zaman test edin

Hem renk seçimi hem de hassasiyet için ürünlerinizi daima yüzünde küçük bir yama şeklinde test edin. Bu mümkün değilse, doku için bir fikir edinmek için en azından elinizin arkasında test edin. ‘

Sahip olduğunuz hassasiyet türünü düşünün

Makyaj satın alırken neye karşı hassas olduğunuzu düşünmelisiniz. Bazı insanlar dokunmaya duyarlıdır, bazıları belirli içerik maddelerine karşı hassastır.

Dokunmaya duyarlı olanlar için makyaj veya cilt bakımı uygularken parmaklarınızı kullanmaktan kaçının, ancak uzun kıllı sentetik fırçalar kullanarak cilt bakımınızı uygulayın ve katmanlayın.

Likit ürünlerden uzak durmaya çalışın

Likit formdaki ürünler, bakteri üretmeye daha meyilli olduğu için hassas ciltler bu tür ürünleri tercih etmeyerek ciltlerini koruyabilir.

Hassas ciltler için makyaj; Sulu gözleri düzeltin

Gözünüzdeki suyu önce pamuklu çubukla temizlediğinizden ve bölgeyi kuruladığınızdan emin olun, ardından göz makyajını tekrar uygulamadan önce bölgeye biraz pudra sürün. Makyajın sürekli kaybolmasını önlemek için bölgenin üzerine bir göz astarı da kullanabilirsin.

Likit ürünlerden uzak durmaya çalışın
Likit ürünlerden uzak durmaya çalışın

Ürünlerin son kullanma tarihine dikkat dedin

Ürünlerin son kullanma tarihine dikkat edilmesi sadece hassas ciltlerin değil tüm cilt tiplerinin dikkate alması gereken bir durum. Bu sebeple makyaj ürünlerini üzerinde yazan son kullanma tarihini dikkate alarak kullanın. Kullanma tarihi geçmiş ürünler cildinize zarar verebilir.

Son kullanma tarihlerine dikkat edin

Yu, özellikle günlük makyaj kullanmıyorsanız, makyaj ürünlerinin son kullanma tarihlerini gözden kaçırma eğiliminde olabilir. Son kullanma tarihinin yanı sıra, bir güzellik ürününün ambalajının sıklıkla gözden kaçan bir unsuru, “6M” (altı ay) “12M” (bir yıl) vb. Yazan küçük semboldür. Bunun anlamı, belirli ürünün dayanacağıdır. bir kez açıldıktan sonra bu kadar zaman için. Dikkat edin ve süresi dolduğunda makyajınızı değiştirdiğinizden emin olun. Beş yıldır sadık olduğun o gemiyi temizlemenin zamanı geldiğini tahmin ediyoruz.

Hassas Ciltler İçin En İyi Makyajı Seçmek

Güzellik için sağlıktan ödün vermek için hiçbir sebep yok. Hassas ciltler için makyaj, sizin için neyin işe yaradığını seçmek daha fazla zaman alır ve zordur. Her zaman ilgilendiğiniz az miktarda yeni makyajı test edin. Bileğinizin içine uygulayın ve herhangi bir reaksiyon için 24 – 48 saat bekleyin. Hiçbiri görünmezse, o ürün için sorun yok. Sizin için çalışan bir marka bulduğunuzda, ona bağlı kalın. Ancak aynı marka içinde bile, ilgilendiğiniz her yeni ürünü her zaman test edin. Bu şekilde, güzel, sağlıklı ve kusursuz bir görünümden bahsetmeye gerek kalmadan, hassas ciltler için sizin için en iyi şekilde çalışan eksiksiz bir kozmetik ürün serisi elde edeceksiniz.

Makyajımı Nazikçe Nasıl Çıkarabilirim?

Günün sonunda hassas cildinizi daha fazla rahatsız etmeden makyajınızı çıkarmak hassas bir dans olabilir.

Khan, “ Farmacy’ninki gibi doğal temizleyici balsamlar, kuru tarafta olma eğiliminde olan ciltler için harikadır, çünkü çok naziktirler ve makyajı gerçekten kolayca bozarlar” diyor.

Aharon, krem ​​ve yağ formülasyonlarının da harika seçenekler olduğunu söylüyor. “Onlar kadar striptiz olmayacaklar” diye paylaşıyor. Caudalie’nin Makyaj Temizleme Yağı’ndaki gibi nemlendirici makyaj temizleyici temizleme yağı, makyajı yumuşak bir şekilde çözmek ve cildi temiz ve yumuşak bırakmak için ayçiçeği ve hint yağlarının gücünden yararlanır.

Kuru veya pul pul olmayan ciltler için Khan, Garnier’in SkinActive Micellar Temizleme Suyuna ulaşır . “Makyajı temizlemek genellikle daha az ürün alır” diyor. Ancak asla kullanmayacağı bir ürün makyaj temizleme mendilleridir.

“Makyaj bezlerinden kaçının!” Diye uyarıyor. “Mendilin yüzünüze sürtünmesinden kaynaklanan sürtünme ve kurutma özellikleri ciddi tahrişe neden olabilir.”

Sivilce neden olur? Sivilce Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir