Bademcikleri aldırmak vücuda zarar verir mi?
Bilgi

Bademcikleri aldırmak vücuda zarar verir mi? 5 öneri

Görüntüleme: 165Görüntüleme: 166
Okuma süresi:5 Dakika

Kış döneminde sık karşılaşılan bademcik enfeksiyonu bazen can sıkıcı olabiliyor. Peki Bademcikleri aldırmak vücuda zarar verir mi? bu sorunun yanıtını, KBB Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Ozan Seymen Sezen “Yılda 3 seferden fazla tekrarlayan, daima ilaç kullanımına ihtiyaç duyulan kronik enfeksiyonlarda bademcikler ameliyatla alınabilir” dedi. Peki bademcikleri aldırmak zararlı mı? Bademciği aldırmak vücutta herhangi bir soruna neden olur mu?

Bademcik Nedir?

Bademcikleriniz, boğazınızın arkasında bulunan ve vücudunuz için mikrop savaşçısı olarak çalışan iki doku topağıdır. Sorun şu ki, mikroplar bazen enfeksiyonlara neden oldukları yerde takılmaktan hoşlanıyorlar. Başka bir deyişle enfeksiyonlarla savaşmak yerine bademcikler enfekte olur.

Ağız ve burun boşluğunun arka tarafında koruyucu bir halka oluşturan bademcikler, bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Bademcik ameliyatı, bazen altta yatan bir hastalığı tedavi etmek için gerekli olan bademciklerin alınması için cerrahi bir prosedürdür.

Bademcikler, virüs ve bakteri gibi mikropları yakalamaya yardımcı olur ve bunların burun ve ağız yoluyla vücuda girmesini engeller.

Bademcik ameliyatı nedir?

Bademcik ameliyatı, bir cerrahın palatin bademciklerini bir kişinin boğazının üstünden çıkardığı cerrahi bir prosedürdür.

Doktorlar yıllarca kronik bademcik iltihabı tedavisi olarak bademcik ameliyatı yaptılar . Daha yakın zamanlarda, özellikle çocuklarda solunum problemlerinin tedavisine yardımcı olmak için tonsilektomi kullanmaya başladılar.

Çocuklar ve yetişkinler için bademcik ameliyatına ihtiyaç duymanın en olası nedenleri şunlardır:

 • tekrarlayan veya kronik bakteriyel bademcik iltihabı
 • uyku apnesi
 • rahatsız edici horlama
 • şişmiş veya genişlemiş bademciklerden kaynaklanan solunum problemleri
 • kanser
 • bademciklerde kanama

Kronik bademcik iltihabının tedavisi için bademcik ameliyatı kullanma uygulaması, çözdüğünden daha fazla soruna neden olabileceğine dair artan bir endişe nedeniyle son yıllarda azalmıştır. Ayrıca, enfeksiyondan bir virüs sorumlu olduğunda bademcik iltihabının tedavisine yardımcı olmaz.

Bir milyondan fazla insanı içeren bir 2018 çalışması , çocukken bademcik ameliyatı, adenoidektomi veya her ikisine birden sahip olmanın uzun vadeli etkilerine baktı. Çalışma, bu ameliyatların, yaşamın sonraki dönemlerinde üst solunum yolu hastalıklarının sayısındaki iki ila üç kat artıştan sorumlu olduğu sonucuna varmıştır.

Ek olarak, araştırmacılar, tonsillektominin tedavi edilmesi gereken koşullar üzerinde çok az etkisi olduğunu buldular.

Tüm çalışmalar eşit derecede olumsuz değildir. Örneğin, 2015 yılında yapılan bir araştırma , bademcik ameliyatı geçiren yetişkinlerin sağlık ve yaşam kalitesinde genel bir iyileşme gördükleri sonucuna varmıştır. Ancak, bu çalışma 100’den az katılımcı ile sınırlıydı.

Bademcikleri aldırmak vücuda zarar verir mi?

KBB Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Ozan Seymen Sezen “Bademcikler, kişilerin boğazının iki tarafında bulunan, oval şekilli yumuşak doku kütleleridir. Aynı zamanda lenfatik sistemin bir parçasıdır. Bademcikler, enfeksiyonlardan korunmaya yardımcı olur. Ağız yoluyla vücuda giren virüs ve bakterilerle savaşmak da bademciklerin önemli bir görevidir” dedi.
Soğukların gün geçtikçe arttığı bu aylarda, grip ve nezleler ile birlikte en sık görülen rahatsızlıklardan birinin bademcik enfeksiyonları olduğunu belirten Seymen Sezen, “Bademcik iltihapları sık yaşanan problemlerin başında gelir. Havasız kapalı ve kalabalık ortama maruz kalmak enfeksiyon risklerini maksimum seviyeye çıkarmaktadır. Bulunulan ortamı arada bir havalandırmak, ortamda hijyeni sağlamak ve elleri bol bol yıkamak alınabilecek önlemler arasında” yorumunda bulundu.

bademcikleri aldirmak vucuda zarar verir mi 1Çocuklarda daha sık rastlanıyor

“Özellikle çocuklarda bademcik enfeksiyonlarına ve buna bağlı gelişebilen hastalıklara daha sık rastlıyoruz” diyen Seymen, “Toplumda ‘beta mikrobu’ olarak adlandırılan streptekok cinsi mikroplar bademciğe yerleşir ve bademcik rahatsızlığına yol açar.
Çoğunlukla bademcikler üzerinde beyaz bir görüntü yaratır. Belirtileri arasında boğaz ağrısına eşlik eden ateş, halsizlik, eklem ağrısı vardır” ifadelerini kullandı.

Bir çalışma, bademciklerinizi çocukken dışarı çıkarmak, sizi soğuk algınlığı ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarına yakalama olasılığının üç katına çıkarır ve sizi diğer bulaşıcı hastalıklara karşı daha savunmasız bırakabilir.

Avustralyalı araştırmacılar, boğazdaki bademciklerin veya geniz etinin çocuklukta yaygın olarak çıkarılmasının, alerjik durumlar ve cilt ve göz hastalıkları olasılığını da artırdığını buldular.

Bunun nedeni, dokuların erken bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynaması, bakteri ve virüslerin akciğerlere ve boğaza girmesini tespit edip bloke etmesidir.

Kolay nefes almayı engelliyorlarsa veya tekrarlayan bademcik iltihabı ve orta kulak enfeksiyonlarına neden oluyorlarsa genellikle çıkarılırlar.

Bu belirtiler varsa dikkat!

Sezen, “Akut yani geçici bademcik şişmesinde oluşan semptomlar kolaylıkla tedavi edilebilir. Kronik veya çok sık tekrarlayan bademcik iltihabı, şişen bademciklerin geçici bir bölümünü oluşturan ve nadir görülen enfeksiyonlardan farklıdır.
Bu durum genellikle antibiyotik kullanımına olumlu cevap vermez ve hastalık devam eder. Bulguları ise tekrarlayan boğaz ağrısı, boğazda kuruluk ve kaşıntı, yutma güçlüğü, halsizlik, hafif ateş ve kansızlıktır. Bunun dışında geniz eti ile birlikte ise solunum yolunu tıkayabilir ve uyku apnesine yol açabilir” dedi.

1. Çocuğunuzun uykusunu etkiliyorlar.

Bazı çocukların bademcikleri ve geniz eti diğerlerinden daha büyüktür ve bazen nefes almayı engellerler. Bu özellikle geceleri bir sorundur çünkü vücut yatar pozisyondadır. Uyku apnesi olarak bilinen ciddi bir sağlık durumuna neden olabilir – uyku sırasında solunum durduğunda kısa süreler.

Dr. Georgopoulos, bir çocuğun şiddetli uyku apnesi varsa, çocuğun uyurken hava yolunun kapsamlı bir değerlendirmesini yapmak için tonsillektomi / adrenalektomiden önce bir endoskopi de yapacağını söylüyor.

Dr. Georgopoulos, ” Çocuklarda uyku apnesinin semptomları yedi geceden en az dört gecede horlamayı, nefes almada duraklamayı ve ardından ‘yakalama’ nefesini, huzursuz uykuyu, terlemeyi, yorgunluğu ve hatta yatağı ıslatmayı içerebilir” diyor.

Yetersiz uykunun etkileri uyanma saatlerine de taşınır. Çocuklar huzursuz veya düzensiz davranışlar, sinirlilik ve kötü başa çıkma becerileri gösterebilir. “Hava yolu tıkanıklığını düzeltmeye yardımcı olmak için bademcik ve geniz etinin çıkarılması o kadar etkilidir ki çoğu hasta artık uyku apnesi yaşamaz” diyor.

“3 yaş ve üstü çocuklar için, cerrah genellikle hem bademcikleri hem de geniz etlerini alır. Zaman zaman 2 yaşından küçük çocuklarda bademciklere hitap edeceğiz ve intrakapsüler tonsilektomi denen bademcik dokularının kısmen alınması olan şeyi yapacağız ”diyor.

2. Tekrarlayan boğaz enfeksiyonlarına neden oluyorlar.

Tekrarlayan boğaz enfeksiyonları, savunmanın devam edemeyeceği anlamına gelir. Bademcikler bakterileri ve virüsleri dışarıda tutmaya yardımcı olur, ancak vücudun ilk savunma hatlarından biri oldukları için bazen bunalır ve kendi kendilerine enfekte olurlar.

Çocuğunuz (gibi sık boğaz enfeksiyonları varsa boğaz ağrısı bir dahil) ateş ve şişmiş lenf düğümleri bademciklerin ve adenoidektomi yardımcı olacağını olup olmadığı hakkında doktorunuzla üç veya dört gün boyunca süren, konuşma.

“Sık” şu anlama gelir:

 • Yılda altı ila yedi bölüm.
 • Önceki iki yılın her birinde yılda en az beş bölüm.
 • Önceki üç yılın her birinde yılda üçten fazla bölüm.

Ameliyat nasıl yardımcı olur?

Bademcik ve / veya geniz etini çıkarmak için ameliyat genellikle iyi tolere edilir ve çoğu çocuk birkaç saat sonra eve döner. Dr. Georgopoulos, Tylenol® veya ibuprofen ağrıyı yönetmeye yardımcı oluyor ve hastalar genellikle yedi ila 10 gün içinde iyileşiyor diyor.

Cerrahinin bazen şu konularda da yardımcı olduğunu ekliyor:

 • Damağın daralmasına neden olan burun tıkanıklıkları.
 • Yutma sorunları.
 • Bademcik taşları (bademciklerde kireçlenmiş madde).
 • Peritonsiller apse (enfeksiyon bademciklerin ötesine yayıldığında).

İyi haber şu ki, bademcik ve geniz etinin alınması için yapılan ameliyatlar en yaygın poliklinik ameliyatları arasında yer alıyor ve çoğu çocuk hızla iyileşiyor.

Bademcikler ne zaman ameliyatla alınmalı?

Seymen, “Yılda 3 seferden fazla tekrarlayan, daima ilaç kullanımına ihtiyaç duyulan kronik enfeksiyonlarda ve çok büyük bademcikler nedeniyle yaşanan nefes alma zorluğu, ağzı açık uyuma, horlama, büyüme-gelişme geriliği gibi durumlarda hekiminiz bademciklerin cerrahi yöntemler ile alınmasına karar verebilir. Bu yönteme ‘tonsillektomi cerrahi’ ismi verilir.
Bademcik ameliyatları Türkiye’de ve dünyada çok sık yapılan, sonuçları oldukça olumlu olan ameliyatlardır. Hastanın genel anestezi almasına engel olan bir durum olmadığı takdirde hastanın uyutularak ameliyat edilmesi son derece konforludur. Bu ameliyat genellikle 30 dakika ila 1 saat kadar sürer” diye konuştu.

Bademcikler alınırsa vücut nasıl korunacak?

Prof.Dr. Ozan Seymen Sezen, “Birçok kişi savunma sisteminin önemli bir parçası olan bademciklerinin alınması durumunda vücudunun savunmasız kalıp kalmayacağı konusunda endişe duyulur.
Ancak altını önemle çizmek gerekir ki vücudumuzu savunmakla görevli olan tek organımız kesinlikle bademciklerimiz değil. Bademciklerin ameliyat ile alınması durumunda, vücudu koruma görevini dil kökü bademcikleri ve boğazımızın arka duvarındaki yapılar üstlenir” dedi.

B12 Vitamini Eksikliği Nedir Belirtileri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir