Arı Poleni Nedir? Faydaları Nelerdir?
Nedir

Arı Poleni Nedir? Faydaları Nelerdir?

Görüntüleme: 123Görüntüleme: 124
Okuma süresi:3 Dakika

Arı Poleni Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bitki uzmanları yıllarca arı polenini olağanüstü besleyici bir gıda olarak gördüler . Hatta bazı sağlık sorunlarına çare olduğunu iddia ettiler. Yine de yıllar süren araştırmalardan sonra bilim adamları, arı poleninin herhangi bir sağlık yararı olduğunu hala doğrulayamıyor.

Arı Poleni Nedir?

Arı poleni vitaminler, mineraller, karbonhidratlar, lipitler ve protein içerir. Arıların vücutlarında toplanan polenden gelir. Arı poleni ayrıca arı tükürüğünü içerebilir .

Arı polenini doğal bal, bal peteği, arı zehri veya arı sütü ile karıştırmamak önemlidir . Bu ürünlerden bir veya daha fazlasını içeren karma ürünler olmasına rağmen bu ürünler arı poleni içermemektedir.

İnsanların vücutlarında hastalıklar oluştuğunda şeker yiyormuş gibi Antibiyotik almaya çok fazla alışkındırlar. Antibiyotikler uzmanlara göre zorunlu olmadıkça alınmaması gereken ilaç gurupları arasında yer almaktadır.

Birkaç gün içerisinde hastalığın iyileşmesine yol açsa da alınmaması daha iyidir. Peki Antibiyotiklerle aynı etkiyi gösteren bir besin kaynağı var desek ne dersiniz? Bu madde arı polenleridir. Arılar tarafından çiçeklerden toplanan ve yavrularına yedirilen bu polenler Antibiyotikler kadar faydalıdır. Polen Nedir? Arıların çiçeklerden topladıkları erkek üreme hücrelerine polen denmektedir.

Arı Poleni Nedir! Nasıl Kullanılır?

Arı poleni birçok sağlıklı gıda mağazasında mevcuttur. Arı polenini diğer doğal besin takviyelerinin yanı sıra bebeğin pişiği veya egzaması için kullanılan cilt yumuşatıcı ürünlerde de bulabilirsiniz .

Alkolizm , astım , alerji , sağlık bakımı veya mide problemleri için arı poleni kullanma önerileri de duyabilirsiniz , ancak bu koşullara yardımcı olduğuna dair bir kanıt yoktur. Sağlık durumu için herhangi bir doğal ürün almadan önce doktorunuza danışın.

Arı poleni ayrıca atletik performansı artırmak , kemoterapinin yan etkilerini azaltmak ve alerji ve astımı iyileştirmek için bazı şifalı bitkiler tarafından önerilmektedir .

Bu noktada, tıbbi araştırmalar arı poleninin bu sağlık sorunlarından herhangi biri için etkili olduğunu göstermedi.

Arı Poleni Güvenli mi?

Arı poleni, en azından kısa bir süre için alındığında çoğu insan için güvenli görünmektedir. Ancak polen alerjiniz varsa, beklediğinizden fazlasını alabilirsiniz. Arı poleni, nefes darlığı, kurdeşen , şişme ve anafilaksi dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir .

Polenin faydaları nelerdir?

Bilim adamlarının çok geç fark ettiği polenler, arılar tarafından çiçekten çiçeğe dolaştırılan ilginç bir besin kaynağıdır. Bu götürmelerde bitkilerin üremelerine yardımcı olmaktadır. Bunun yanında arılar polenleri kendi kovanlarına da götürür ve yavrularını beslerler. Bilim adamlarının polenleri keşfettikten sonra insanlar polenleri kovanlardan toplamaya başlamış ve yararlı olduğu için yemeye başlamışlardır.

Arı polenin özelliği ve önemi nedir?

Poleninin Faydaları Nelerdir?
Poleninin Faydaları Nelerdir?

Sağlığa faydaları nelerdir?
Araştırmalar, hem arı poleni hem de bal için örtüşen sağlık yararları olduğunu göstermektedir. Arı poleni bir bütün olarak iyi miktarda bal oluşturduğu için bu hiç şaşırtıcı değil. Hem antik felsefeler hem de modern bilim tarafından desteklenen başlıca faydalardan birkaçı:

  • İyi bir antioksidan kaynağı: Araştırmacılar, antioksidan bakımından zengin içeriğe sahip yiyecekler yemenin kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalık riskini azaltabileceğini bulmuşlardır. Bu, meyve ve sebzeler kadar çok sayıda antioksidan içerebilen arı poleni ve ham balda bulunan bitki kimyasallarını içerir.
  • Doğal antibakteriyel ve antifungal: Bal doğal olarak antiseptik hidrojen peroksit içerir, bu da zararlı bakterileri ve mantarları öldürebileceği anlamına gelir. Bu, balın, tek tek ürünün özelliklerine bağlı olarak, aslında bir antibakteriyel ve antifungal olarak kullanılabileceği anlamına gelir.
  • Yara iyileştirici ajan: Bal asidiktir, yani bir yaradan oksijeni serbest bırakabilir ve iyileşmeyi destekleyebilir. Belirli balın özelliklerine bağlı olarak, iyileşme süresini artırabilir ve enfeksiyonu azaltabilir. Yeni Zelanda’ya özgü Manuka balı, mikropları öldürmek ve dokuyu yenilemek için genellikle küçük kesiklere veya yanıklara doğrudan uygulanır. Kesiklerin her gün mağazadan satın alınan balla tedavi edilmesi tavsiye edilmez. Bunun yerine, marketinizin sağlıklı yiyecekler bölümünde “çiğ” bir bal alternatifi arayın.

Polenler kovanlardan alındıktan sonra kurutulur ve besin kaynağı haline getirilir. Genellikle sarı olan polenlerin mavi, kırmızı gibi renkleri de oldukça fazlaca görülmektedir. Polende Bulunan Vitaminler ve Mineraller Polenlerde 22 çeşit aminoasit, 27 çeşit madensel tuz, hormonlar ve enzimler bulunmaktadır. Polenlerde bilinen tüm vitaminlerin olduğu da saptanmıştır.

A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B12, C, D, E, H, P, PP’dir. Polen Kullanımı Hakkında Bilgi Polenler sabah kahvaltılarından önce yenilmelidir. Bu mümkün değilse akşam yemeğinden 4 saat sonra ılık su ile birlikte alınmalıdır.

Arı poleni hamile kadınlar için güvenli değildir . Kadınlar ayrıca emziriyorlarsa arı poleni kullanmaktan kaçınmalıdır  .

Arı poleni, warfarin gibi belirli kan sulandırıcılarla alındığında kanamada artışa neden olabilir . Herhangi bir ilaç , reçetesiz satılan ilaçlar veya şifalı bitkiler kullanıyorsanız arı poleni almadan önce doktorunuza danışın .

Altın Çilek Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir