Altın Çilek Nedir? Faydaları Nelerdir?
Biktiler

Altın Çilek Nedir? Faydaları Nelerdir?

Görüntüleme: 102Görüntüleme: 103
Okuma süresi:6 Dakika

Altın Çilek Nedir?

Faydaları Nelerdir? Son yıllarda süper meyve olarak lanse edilen altın çileğin kanser ve diyabetle mücadeleye yardımcı olduğu gözlemlendi.

Her yerde ne kadar faydalı bir besin olduğu söylenmekte olan altın çilek, İsrail ve Güney Afrika başta olmak üzere birden çok yerde bolca yetiştirilmektedir.

Bunların yanı sıra Türkiye, yani ülkemizde de bolca yetiştirilmekte olan altın çilek ne kadar da faydalı olsa her şeyin fazlasının zarar olduğunu biliyorsunuz. Altın çilekten bir gün içerisinde çok fazla alınması size yarardan çok zarar getirecektir. Altın çileğin faydalarını saymak istiyorum.

Altın Çilek Faydaları Nelerdir?

Bu harika meyveden yeterince tüketildiğinde antioksidan oranlarınız zirveye ulaşacaktır. Ancak belli miktarda tüketilmesine çok dikkat edin. Yani Altın Çilek Nedir eğer ne kadar yediğinize dikkat etmezseniz zararları olacaktır.

Altın Çilek Nedir? Faydaları Nelerdir?
Altın Çilek Nedir? Faydaları Nelerdir?

Eğer şeker hastası bir yakınınız var ise bu meyve tam ona göredir. Derhal gidip ona teslim etmeniz çok yararlı olacaktır. Yüksek lif oranına sahip meyveleri biliyorsunuzdur. Altın çilek bu kategoride zirvede yer almaktadır.

Altın çilek nasıl kullanılır

Altın çilek pek çok alanda kullanılabilen bir meyvedir, özellikle kahvaltıda reçel tükettiğinizde spazmları ve olası mide problemlerini önleyebilirsiniz. Ayrıca meyve salatalıkları da oldukça tercih edilmektedir. Hemen hemen her yemeğin lezzetini oluşturan altın meyveler, salatalığa çok farklı bir görüntü ve lezzet katıyor. Turta ya da tatlılarda sıklıkla kullanılan bu meyve özellikle tatlıya çok farklı ve tatsız bir tat verir. B1, B2, B3 ve C vitaminleri yönünden zengin vitamin ve mineraller ile karoten, sahada çokça kullanılmaktadır. Bu nedenle sadece tüketim için değil, bitkisel yağ ve ilaç üretiminde de tercih edilmektedir.

Aroması nedeniyle hamur işleri ve dondurmacılar tarafından yaygın olarak kullanılan altın marmelat olarak da kullanabilirsiniz. Altın Çilek Nedir Mineraller, potasyum, karoten, vitaminler ve kalsiyum açısından zengin olduğu için kullanım alanı oldukça geniştir.

Eğer lif ihtiyacınız var ise altın çilek sizi bekliyor. Kim kilo vermek istemez ki? Kilo verdiren bu meyve gerçekten birçok yararı olduğunu göstermektedir. Kilo vermek isteyen tüm bayanların gözden geçirmesi önerilir.

Kan dolaşımını hızlandırmanız gerektiyse altın çileğe ihtiyacınız olduğu kesindir. Altın çilek yüksek oranda kan dolaşımınızı hızlandıracak bir etkiye sahiptir. Eğer yediklerinizi daha hızlı yakmak istiyorsanız altın çilek sizin için var. Metabolizmanıza ciddi yararlı etkilerde bulunan bu meyvenin bu faydası gerçekten birçok faydadan sadece bir tanesidir.

Yaşlanmaktan korkuyor musunuz? Biraz daha genç gözüksem keşke mi diyorsunuz? Altın çilek bu konuda da yanınızdan ayrılmıyor. Çünkü altın çilek bitkisi yaşlanma karşıtı bir ilaç ile yan yana koyulabilir. Bu ilacın yaşlanmayı son derece yavaşlatma yeteneği de vardır.

B1, karoten, B2, C ve son olarak B3 vitaminlerini içinde bolca bulundurduğu gerçeği de göz ardı edilmemelidir. Hepsinin yanında ağrı kesici etkiye de sahip olan altın çilek, ağrı çekenlerin yanında bulundurması gereken bir ilaçtır. Astıma düşman olan bu çilek astım hastaları için bir deva niteliğindedir.
Anti bakteriyel özelliğe sahip olması bir başka faydasıdır.

 • Altın çilek kilo vermeyi kolaylaştırır

Düşük kalorili ve besin açısından zengin bu meyvenin özelliklerini göz önünde bulundurarak zayıflama diyetinde kendine yer bulabilirsin. Altın çilek meyvesi düşük glisemik indekse sahiptir ve bu nedenle bu meyveyi tüketmek, şekerli yiyecekler için istekleri azaltabilir. Kilo vermenize de yardımcı olabilir. Güncel raporlar, düşük glisemikli yiyecekler yemenin kilo vermeyi hızlandırabileceğini gösteriyor. Bu meyve, çoğu meyve ve sebze gibi lif bakımından da oldukça yüksektir. Lif, tokluğu artırır ve bükülmeyi önler. Bu nedenle kilo vermeye katkıda bulunabilir.

 • Altın çilek kan basıncı seviyelerini düzenler

Bu meyvedeki polisakkaritler, antihipertansif özelliklerine bağlanabilir. Aslında, bu meyve geleneksel tıpta tansiyon seviyelerini dengelemek için sıklıkla kullanılmıştır. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, meyvede bulunan polisakkaritler kan basıncını düşürmeye ve ilgili hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

 • Altın Çilek Göz Sağlığını İyileştirir

Altın meyveler, gözler için üstün yararları ile bilinen bir antioksidan olan zeaksantin açısından oldukça zengindir. Genellikle yaşa bağlı makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı) için doğal bir tedavi olarak kabul edilirler. Meyvede bulunan zeaksantin ayrıca gözleri UV ışınlarına, serbest radikallere ve diğer çeşitli oksidatif stres biçimlerine zararlı maruziyetten korur. 90 gün boyunca düzenli olarak altın çilek yemenin, gözleri hipopigmentasyondan ve makulaya zarar verebilecek diğer oksidatif stres formlarından koruyabilen zeaksantinin plazma konsantrasyonunu arttırdığı bulunmuştur. Diğer çalışmalar, bu meyvenin glokom tedavisinde nasıl doğal bir yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 • Altın çilek akciğer sağlığını iyileştirir

Çalışmalar, dört hafta boyunca bektaşi üzümü takviyesi almanın akciğerlerdeki iltihabı nasıl azalttığını ve grip gibi akciğer hastalıklarına karşı beyaz kan hücresi aktivitesini nasıl artırdığını göstermiştir. Altın çilekler ayrıca akciğer sağlığı üzerinde arzu edilen bir etkiye sahip olan bağışıklığı artırır. Bu özellik ayrıca astım gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisine de yardımcı olabilir.

 • Altın Çilek Hormonları Dengelemeye Yardımcı Olur

Bazı klinik çalışmalar, altın çileklerin yin eksikliğini tedavi etmek ve hormonal sağlıkla dengelemek için kullanılabileceğini söylüyor.

 • Altın çilek cinsel işlev doğurganlığı ve sağlığı iyileştirir

Araştırmalar, altın çileklerin erkeklerde testosteron seviyelerini artırabileceğini ve böylece cinsel sağlıklarını iyileştirebileceğini göstermiştir. Erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) için alternatif bir çözüm olarak da çalışabilirler. Araştırmalar ayrıca meyvenin özellikle erkeklerde doğurganlığı artırıcı etkilere sahip olabileceğini gösteriyor.

 • Altın çilek kanserle savaşmaya yardımcı olur

Kanser hastalarında yapılan araştırmalar, bektaşi üzümü ile desteklendiklerinde tedaviye daha iyi yanıt verdiklerini ortaya koymuştur. Bu meyve, kanser hücrelerini öldürdüğü bilinen fizsalin içerir. Bektaşi üzümü içinde bulunan polisakkaritlerin kanser hücresi ölümüne neden olduğu bilinmektedir ve bu özellikle kolon, mide ve prostat kanserleri için geçerlidir. Bu meyvede bulunan A ve C vitaminleri antioksidan faydalar sağlar ve kanseri önleyebilir. Aynı zamanda cilt kanserini önlemeye de çalışır.

Kanserlerin ilerleyişini bir nebze de olsa durdurucu bir etkiye sahiptir. Lösemiyi durdurduğu bir gerçektir. Sıtma nöbeti geçiren hastalarımız için tavsiye edilmektedir.

Altın Çilek Nedir Bektaşi üzümü meyvesi B ve C vitaminleri açısından zengindir ve ayrıca manganez ile birlikte lif içerir. Tüm bu besinlerin enerji seviyelerini ve pozitifliği artırdığı bilinmektedir. Meyve ayrıca geleneksel tıpta depresyon ve diğer anksiyete ile duygudurum bozukluklarıyla mücadele etmek için sıklıkla kullanılmıştır. Araştırmalar ayrıca bu meyveyi düzenli olarak tüketmenin enerji seviyelerini artırabileceğini ve ruh halini iyileştirebileceğini göstermiştir.

 • Altın çilek karaciğeri detoksifiye eder

Bu süper meyve, karaciğeri meyan kökü ve ganoderma gibi diğer geleneksel bitkilerle temizlemede yaygın olarak kullanılmaktadır. Geleneksel tıbba göre, bektaşi üzümü hem böbreklere hem de karaciğere fayda sağlar ve kişinin gücü ile canlılığı geri kazandırır. Bazı kaynaklar, meyvenin bu yönünün bektaşi üzümü böbrek taşları için doğal bir çare haline getirdiğini söylüyor. Ancak bu amaçla kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.

 • Altın çilek ağrıyı dindirir

Altın çilek meyvesi, ağrıyı büyük ölçüde gidermeye yardımcı olan iltihap önleyici işlevlere sahiptir. Artritik ağrı bunlardan biridir. Bununla birlikte, meyvelerin kas ağrısını da hafifletip hafifletemeyeceği hakkında çok az şey bilinmektedir.

 • Altın Çilek Kas Büyümesini Artırabilir

Altın çilek meyvesi, kas büyümesine yardımcı olabilecek 18 amino asit içerir. Böğürtlen özütü ayrıca kaslarınızda ve karaciğerinizde glikojen üretimini artırabilir, böylece uzun süre fiziksel olarak aktif kalmanıza yardımcı olabilir. Altın Çilek Nedir Meyve ayrıca iyi miktarda protein içerir ve başka bir nedenle kas büyümesini artırabilir.

 • Altın Çilek tabaklanmış cildi onarır

Bu süper meyve ayrıca hiperpigmentasyonu tedavi etmek için de işe yarar. Kırmızı kuş üzümü, C vitamini, beta-karoten ve amino asitler bakımından zengindirler. Tüm bu besinler cildi iyileştirir ve gençleştirir. Altın çilekler, normal diyetlere rutin olarak dahil edilebilir. Ayrıca bu meyveden bir macun yapıp doğrudan yüzünüze uygulayabilirsiniz. 15 dakika bekletin ve soğuk suyla durulayın. Bu yöntem, günde bir kez yapıldığında mükemmel sonuçlar verebilir.

 • Altın çilek sivilce tedavisine yardımcı olur

Bu özellik, meyvenin anti-inflamatuar özelliklerine bağlanabilir. Altın çilek cilt iltihabını tedavi eder, sivilce lekelerini azaltmaya ve önlemeye yardımcı olur. Altın çilek tüketmek de iç iltihabı iyileştirebilir. Bu, akne azalmasına büyük ölçüde katkıda bulunabilir. Ayrıca yüzünüze altın çilek özü sürüp 15 dakika sonra soğuk suyla durulayabilirsiniz. Bu meyve aynı zamanda cilt oluşumuna yardımcı olan C vitamini açısından zengin olduğu için cildi sıkılaştırır ve kırışıklıkları önemli ölçüde azaltır. Bu, temelde yaşlanma karşıtı faydaları için de kullanılabileceği anlamına gelir.

 • Altın çilek saç uzamasını hızlandırır

Altın Çilek Nedir Bu süper meyve, kan dolaşımını artırdığı bilinen bir besin olan A vitamini açısından son derece zengindir. Bu durum aynı zamanda kafa derisindeki kan dolaşımını iyileştirir ve böylece saç büyümesini artırır. Altın çilek tüketmek saç dökülmesini de engeller. Bu meyve C vitamini açısından zengin olduğu için saç büyümesi için de gerekli olan demirin emilimine yardımcı olur. Bu meyve ayrıca ezilip şampuanlara eklenebilir.

Altın çileğin zararı

Şeker hastalarına tavsiye edilse de çok tüketilmesi zararlıdır. Tansiyonu düşük olan kişiler çok fazla tüketmemelidir.

Soğan suyunun faydaları nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir